en Prihlásenie | Registrácia | Zoznam prispievateľov

O projekte

Zámerom tohto atlasu je pomôcť orientovať sa v širokom spektre škodcov ktoré môžu poškodzovať naše dreviny a kry v lese, v záhradách, v parkoch a pod. Urobiť „prvý krok“ ku správnemu výsledku. Použitá symbolika a text má pomôcť k čo najrýchlejšej determinácii príčiny poškodenia. Pre overenie správnosti determinácie a pre získanie ďalších doplňujúcich informácií odporúčame siahnuť aj po ďalších podrobnejších zdrojoch informácií.

Projekt elektronického atlasu škodcov drevín vznikol ako reakcia na požiadavky odbornej verejnosti mať elektronický prístup k základným informáciám o rozšírení, bionómii a škodlivom pôsobení základných druhov hmyzu, húb a iných činiteľov na drevinách.

Atlas nadväzuje na publikácie podobného charakteru publikované u nás aj v zahraničí kolektívom autorov, ktorý s podieľali aj na príprave tohto atlasu.

Projekt www.skodcoviadrevin.sk realizuje Národné lesnícke centrum Zvolen (NLC Zvolen) ako podpornú aktivitu činnosti Lesníckej ochranárskej služby (LOS) Banská Štiavnica. 

Autori projektu:

Ing. Milan Zúbrik, PhD. – entomológia, email: milan.zubrik@nlcsk.org

Ing. Andrej Kunca, PhD. – fytopatológia,  email: andrej.kunca@nlcsk.org

Projekt www.skodcoviadrevin.sk tiež finančne podporili:

- Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, cez projekt "Znižovanie environmentálnej záťaže pri pôsobení ozbrojených síl – výskum nových ekologických metód boja so škodcami lesa na území v správe podniku Vojenské lesy a majetky SR, š. p.“
- Projekt APVV-19-0119: Potenciál huby Entomophaga maimaiga regulovať početnosť mníšky veľkohlavej Lymantria dispar (L.) na Slovensku
- Projekt „Prognosticko-informačné systémy pre zvýšenie efektívnosti manažmentu lesa“ (ITMS: 26220220109) - OP Výskum a vývoj, spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
- Projekt „Centrum excelentnosti biologických metód ochrany lesa“ (ITMS: 26220120008) - OP Výskum a vývoj, spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja
- Projekt „Progresívne technológie ochrany lesných drevín juvenilných rastových štádií“ (ITMS: 26220220120) - OP Výskum a vývoj, spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja č. APVV-0707-12 - Agentúra na podporu výskumu a vývoja.
- Projekt „Výskum a vývoj pre inovácie a podporu konkurencieschopnosti lesníckeho sektora (VIPLES) “, financovaného z prostriedkov štátneho rozpočtu cez kontrakt medzi MPRV SR a NLC z rozpočtovej kapitoly MPRV SR (prvok 08V0301) a tiež spolufinancovaného podnikom LESY SR, š. p.
- Projekt VEGA 2/0035/13 a projekt VEGA 2/0012/17. 
- Projekt APVV-15-0531 Webová GIS aplikácia pre monitoring výskytu škodlivých činiteľov v lesoch Slovenska.
- Projekt APVV-15-0348 Nové metódy v integrovanej ochrane lesa zahŕňajúce využitie entomopatogénnych húb (ENTOFUNGI).
- Projekt APVV-21-0131: Vývoj a testovanie biologicko-mechanických spôsobov ochrany ihličnatých sadeníc pred hmyzími škodcami v lesoch poškodených veľkoplošnými kalamitami (BIOMECH)
- Projekt APVV-22-0399 - Testovanie nosiča biologicky aktívneho organizmu proti hmyzím škodcom z rodu chrústov Melolontha
- Projekt APVV-22-0545 - Nový škodca v bučinách na Slovensku: Výskum metód ochrany lesa proti lykožrútovi bukovému (Taphrorychus bicolor)
 

Projekt www.skodcoviadrevin.sk sa realizuje v spolupráci s Technickou Univerzitou (TU) vo Zvolene.

Garant projektu za TU Zvolen: Ing. Pavol Hlaváč, PhD.   

Pracovisko "Katedra integrovanej ochrany lesa a krajiny" TU Zvolen sa podieľa na tvorbe atlasu a spolupracuje s LOS pri jeho využívaní. Atlas je určený okrem iného aj pre výučbu študentov LF v rámci výučby predmetov Lesnícka entomológia, Lesnícka fytopatológia, Náuka o škodlivých činiteľoch lesa a Integrovaná ochrana lesa. Študenti sa pomocou atlasu učia determinovať lesnícky významné škodlivé činitele.

Literatúra:

Návrat hore