en Prihlásenie | Registrácia | Zoznam prispievateľov

« Späť na výpis

Zamokrenie, záplavy

Flooding

Popis druhu

K zamokreniu stanovišťa dochádza vtedy, ak je množstvo vody väčšie, ako je možnosť jej prijatia pôdou a vegetáciou. Vzniká pri abnormálne intenzívnych alebo dlho trvajúcich zrážkach, prípadne s následnými záplavami. Druhým prípadom sú trvale zamokrené stanovištia, najmä v dôsledku vysokej hladiny spodnej vody (azo­nálne spoločenstvá). Pri záplavách dochádza k odplaveniu sadeníc a mechanickému poškodzovaniu orgánov stromov, hlavne k odieraniu kôry. Čiastočne sú nebezpečné aj ľadochody, ktoré sa vyskytujú spravidla začiatkom jari na veľkých vodných tokoch. Pri zamokrení je pôda obyčajne nesúdržná. Dreviny sa v dôsledku zamokrenia pôdy vyvíjajú pomalšie. Ich ple­tivá obyčajne nedostatočne vyzrievajú. S príchodom mrazov zamŕzajú. Vznikajú tým podmienky na infekciu parazitickými a drevokaznými hubami. Korene drevín sú v podmáčanej pôde slabo zakorenené. Sadenice pri dlhom zaplavení hynú. Po záplavách zostávajú v lese zamokrené miesta, z ktorých je na dlhší čas zmenený odtok vody, čo sťažuje obnovu lesa. Pôda sa ochudobňuje o vápnik a ďalšie bázické prvky, niekedy sa opakovane oglejuje.

Ohrozené dreviny

V opakovane zaplavovaných porastoch sú veľmi ohrozené najmä dub, jaseň, brest. O niečo odolnejšie sú vŕby, topole, jelša lepkavá a hrab. Na trvale zamokrených stanovišťa sú veľmi ohrozené vetrom plytko koreniace dreviny, najmä smrek.

Miesto poškodenia

Vodené záplavy vznikajú v okolí veľkých riek v jarnom období pri dlhotrvajúcich dažďoch, kde je obmedzený prietok vody. Ďalej na trvalo zamokrených stanovištiach (azonálne spoločenstvá).

Symptóm

V rozmočenej pôde sa uvoľňujú korene stromov, ktoré potom vietor vyvracia. Ťažké pôdy zostávajú zabahnené. Na svahoch vymýva voda výmole, vzniká vodná erózia, prípadne sa pôda zosúva (platí to hlavne pre ílovité pôdy). Stromy sú vystavené mechanickým účinkom vodného prúdu. Vodou nadmerne saturované pôdne prostredie spôsobuje obmedzenie koreňovej respirácie, v dôsledku čoho dreviny trpia fyziologickými poruchami. Na trvalo zamokrených stanovištiach majú stromy veľmi plytké zakorenenie a sú nestabilné.

Ohrozené dreviny: Brest, Dub, Hrab, Jelša, Smrek, Topoľ, Vŕba

Miesto poškodenia: Kmeň, Vetva

Významnosť: Významný

Kategória škodcov: Iné

Zistený na Slovensku: Áno

Invázny druh: Nie

Zistený v EÚ: Áno


Pridaj komentár: Zamokrenie, záplavy


Mapa výskytu: Zamokrenie, záplavy

náhľad mapy pre tlač

Legenda:

1

Body verifikované expertom

3

Neverifikované body


Podobné poškodenie

Jeleň lesný

Jeleň lesný

Vietor

Vietor

Mráz

Mráz

Námraza

Námraza

Návrat hore