en Prihlásenie | Registrácia | Zoznam prispievateľov

« Späť na výpis

Vietor

Wind

Popis druhu

Vietor je pohybujúci sa vzduch z miesta vyššieho tlaku do miesta nižšieho tlaku. Mechanicky poškodzuje lesné porasty najmä tým, že spôsobuje vývraty a zlomy stromov (vývraty vznikajú najmä keď je pôda premočená, zlomy, keď sú stromy v pôde pevne zakorenené). Dochádza k tomu spravidla vtedy, keď rýchlosť vetra dosahuje 8, a vyšší stupeň Beaufortovej stupnice sily vetra, t. j. 15,3 m.s-1, resp. 55 km.h-1, pre referenčnú výšku 6 m nad povrchom. Smery týchto vetrov napríklad v Západných Karpatoch na Slovensku sú veľmi variabilne (prevláda smer severný a severozápadný). Smery vetra na úrovni menších regiónov súvisia najmä s orografiou terénu, pretože ich ovplyvňuje orientácia horských hrebeňov a dolín. Najväčšie vetrové polomy v oblasti Západných Karpát sa v minulosti lokalizovali najmä do horských oblastí, prevažne v smrečinách (nadmorské výšky od 600 do 1000 m n. m.). V ostatných rokoch je interval výskytu vetrových polomov, podľa nadmorskej výšky širší.  Vznikajú tak vo vyšších ako aj nižších nadmorských výškach. Zároveň sa na celoeurópskej úrovni pozoruje postupný nárast výskytu silných vetrov, dokonca aj novodobý fenomén - tornáda. Jav môže súvisieť s klimatickou zmenou, preto aj ohrozenie lesných porastov sa bude pravdepodobne v budúcnosti zvyšovať.      

Vietor poškodzuje lesné porasty aj fyziologicky. Ide o výsušný vietor s malou absolútnou vlhkosťou, ktorý sa vyskytuje najmä v nízkych nadmorských výškach. V takomto prípade dreviny trpia nedostatkom vlahy spôsobenej poklesom vlhkosti v pôde alebo zvýšenou listovou transpiráciou. 

Napríklad na Slovensku vznikli za ostatných 60 rokov v lesných porastoch tri mimoriadne rozsiahle vetrové polomy. Bolo to v rokoch 1964, 2004 a 2014. Prvé dve vetrové kalamity boli v horských oblastiach v ihličnatých, najmä smrekových porastoch. Tretia kalamita bola aj v v lesných porastoch v nižšie ležiacich oblastiach. Rozsah poškodenia lesných porastov pri každej tejto kalamite bol väčší ako 5 mi. m3, čo predstavovalo okolo ¾ celkovej ročnej ťažby.  

Ohrozené dreviny

Najviac sú ohrozené smrečiny, monokultúrneho charakteru s nízkou statickou stabilitou, prehustené porasty s krátkymi korunami s malou zbiehavosťou kmeňov. Ohrozená je aj jedľa a buk. Najviac vývratov tu vzniká keď je pôda zamokrená.

Miesto poškodenia

Vietor spôsobuje jednak vývraty, ako aj o zlomy. Pomer polomov a zlomov súvisí najmä so ukotvením koreňových systémov v pôde. V zimnom období, keď je pôda zamrznutá a korene sú dobre v upevnené v pôde, vznikajú najmä zlomy. Vo všeobecnosti však prevládajú vývraty nad zlomami (pomer 2:1 až 3:1).

Symptóm

Vývraty stromov, zlomy kmeňov, polámanie konárov. V porastoch vznikajú jednotlivo, v skupinách ako aj plošne. Závisí to od rýchlosti vetra, ako aj od statickej stability lesných porastov. V nižších nadmorských výškach spôsobujú výsušné vetry vädnutie letorastov a následnú stratu asimilačných organov, a to najmä v kultúrach a mladinách.

Ohrozené dreviny: Buk, Jedľa, Smrek

Miesto poškodenia: Kmeň, Korene, Vetva

Významnosť: Veľmi významný

Kategória škodcov: Iné

Zistený na Slovensku: Áno

Invázny druh: Nie

Zistený v EÚ: Áno


Pridaj komentár: Vietor


Mapa výskytu: Vietor

náhľad mapy pre tlač

Legenda:

1

Body verifikované expertom

3

Neverifikované body


Podobné poškodenie

Sypavka jedľová

Sypavka jedľová

Námraza

Námraza

Sneh

Sneh

Mráz

Mráz

Návrat hore