en Prihlásenie | Registrácia | Zoznam prispievateľov

« Späť na výpis

Srnec lesný

Capreolus capreolus

Popis druhu

Je malým príbuzným jeleňa. Dosahuje hmotnosť okolo 30 kg. Samce majú relatívne krátke parožky, ktoré môžu dorásť až do dĺžky 20 - 25 cm. Každoročne ich zhadzuje aby im narástli nové.

Obhryzom srnec poškodzuje a konzumuje kôru, lyko a beľ stromov. Na kmeni stromu vo výške približne 1 - 1,5 metra  sú zreteľné stopy po hryzákoch v lykovej, prípadne beľovej časti. Obhryzom môže byť poškodená časť obvodu kmeňa, následkom čoho dochádza k fyziologickému oslabeniu poškodeného jedinca, v mieste rany môžu strom druhotne napadnúť hubové ochorenia, zvyšuje sa disponibilita k ďalším druhotným poškodeniam, a ak strom prežije, dochádza k trvalému zníženiu kvality jeho kmeňa. Pri poškodení celého obvodu kmeňa obhryzom dochádza k prerušeniu vodivých pletív a následne k odumretiu poškodeného stromu. Na jar (apríl – jún) - období prúdenia miazgy,  poškodzuje zver kmene tiež lúpaním. Odlupuje až 50 centimetrové pásy kôry na kmeňoch do výšky približne 1.5 m. Zostáva obnažená beľová vrstva. Vetvy nie sú poškodzované.       

Pri obhryze srnčou zverou je šírka stôp po hryzákoch 0,2 až 0,3 cm. 

Odhryzom sú poškodzované a následne konzumované mladé letorasty drevín, prípadne zo starších ročníkov len ich koncové časti. Pri letnom odhryze sú spolu s letorastami konzumované aj listy a pri zimnom  odhryze, ktorý je škodlivejší, zver konzumuje púčiky a ihlice. Poškodzované sú bočné vetvičky, ale aj terminálna časť stromu. Pri opakovanom silnom odhryze spojenom s poškodením vrcholovej časti stromu dochádza k výraznému spomaleniu rastu prípadne až k odumretiu stromu. Odhryz je zvlášť nebezpečný pre sadenice. Opakovaným intenzívnym odhryzom sa spomaľuje rast a vznikajú kužeľovité - pyramidálne tvary stromov.

Srnčia zver nemá v hornej čeľusti hryzáky, a tak pri odhryze vetvičku odtrhne, čo sa prejaví  nerovným, rozstrapateným okrajom požerku. Niektoré vetvičky vo vyšších častiach stromu sú nalomené s odhryznutými koncovými časťami. Odhryz možno zameniť s iným typom mechanického poškodenia.

Srnčia zver poškodzuje kmene vytĺkaním. Kmene sú zbavené kôry a lyka až po beľovú časť, vetvy sú značne poškodené a olámané. Často v mieste poškodenia kmeňa visia kúsky poškodenej kôry a lyka.

Symptóm

Polámané vetvy, olúpaná kôra na konároch a kmeňoch stromov.

Ohrozené dreviny: Borovica, Buk, Jarabina, Jaseň, Javor, Jedľa, Lipa, Smrek, Smrekovec, Vŕba

Miesto poškodenia: Kmeň

Významnosť: Veľmi významný

Kategória škodcov: Zver

Zistený na Slovensku: Áno

Invázny druh: Nie

Zistený v EÚ: Áno

Sezónna frekvencia pozorovaní druhu

Sezónna frekvencia pozorovaní druhu


Pridaj komentár: Srnec lesný


Mapa výskytu: Srnec lesný

náhľad mapy pre tlač

Legenda:

1

Body verifikované expertom

3

Neverifikované body


Podobné poškodenie

Daniel škvrnitý

Daniel škvrnitý

Červotoč obyčajný

Červotoč obyčajný

Jeleň lesný

Jeleň lesný

Diviak lesný

Diviak lesný

Návrat hore