Prihlásenie | Registrácia

« Späť na výpis

Priadkovček Thaumetopoea pityocampa

Thaumetopoea pityocampa

Popis druhu

Je to stredne veľký, sivý motýľ s rozpätím krídel samca 35-40 mm, samice 40-45 mm. Samica kladie vajíčka na ihlice. Z vajíčok sa liahnu larvy, ktoré si na vetvách spriadajú akési hniezdo z ihlíc a vlákien. V ňom žijú a z neho vychádzajú do okolia v typických radoch jedna za druhou. Konzumujú ihlice borovíc. Kuklia sa v pôde. Má podobnú bionómiu ako jeho aj na Slovensku sa vyskytujúci príbuzný priadkovček dubový Thaumetopoea processionea L. škodiaci na duboch. Húsenice T.  pityocampa sú pre človeka rovnako nebezpečné ako húsenice T. processionea. Ich chĺpky sú veľmi krehké a po zabodnutí do pokožky vyvolávajú silné alergické reakcie. Na juhu Európy žije ešte podobný druh T. pinivora.

Pôvodný areál zahŕňa Mediteránna Európa, Chorvátsko, Taliansko, Francúzko, Španielsko, Grécko, Švajčiarsko, Portugalsko, Bulharsko, Slovinsko. Druh sa postupne rozširuje smerom na sever.

Symptóm

Na strome vytvára „hniezdo“, v ktorom húsenice nocujú a odkiaľ sa ráno a večer vydávajú spoločne v „radoch“ za potravou. Poškodzuje vrchnú časť koruny. Ihlice konzumuje celé tak, že zostáva len ich pahýle dlhé 1-2 cm. Môže spôsobiť až 100 % defoliáciu borovíc.

Ohrozené dreviny: Borovica

Miesto poškodenia: List/Ihlica

Významnosť: Veľmi významný

Kategória škodcov: Hmyz

Zistený na Slovensku: Nie

Invázny druh: Áno


Pridaj komentár: Priadkovček Thaumetopoea pityocampa


Mapa výskytu: Priadkovček Thaumetopoea pityocampa


Podobné poškodenie

Hrebanárka Diprion similis

Hrebanárka Diprion similis

Medovnica borovicová

Medovnica borovicová

Hrebenárka borovicová

Hrebenárka borovicová

Ploskanka sadenicová

Ploskanka sadenicová

Návrat hore