en Prihlásenie | Registrácia | Zoznam prispievateľov

« Späť na výpis

Mráz

Frost

Popis druhu

Mráz vzniká spravidla pri prenikaní studeného, arktického vzduchu väčšinou zo severu, prípadne severovýchod­u prevažne v zimnom období. Taktiež sa vyskytuje pri vyžarovaní počas jasného bezveterného počasia. Mra­zy poškodzujú dreviny, najmä ak prichádzajú náhle a keď tieto nie sú prispôsobené na nízke teploty (napr. mimo zimnej dormancie). Pre dreviny je veľmi škodlivé rýchle striedanie vysokých a nízkych teplôt. Mráz ničí pletivá, resp. orgány drevín tak, že znemožní ich fyziologické procesy. Extrémnym prípadom je hynutie drevín. Dochá­dza k nemu vtedy, ak voda v pôde alebo v niektorom orgáne dreviny zamrzne. V dôsledku toho sa preruší jej transpiračný prúd alebo sa mechanicky poškodia pletivá orgánov drevín. Najčastejšie je to v zime alebo na začiatku jari, počas slnečného počasia, najmä pri veľkých výkyvoch a rozdieloch denných a nočných teplôt. Dispozícia drevín na poškodenie mrazom závisí od obsahu vody v pletivách, prípadne od kon­centrácie bunkových tekutín. Občas dreviny poškodzuje jarný, teda neskorý mráz (apríl, resp. máj) keď postihuje najmä mladé, ešte len čiastočne vyvinuté  puky alebo listy. Deje sa tak často v mrazových lokali­tách, kde studený vzduch steká zo širšieho okolia.

Ohrozené dreviny

Vyťahovanie semenáčikov a sadeníc mrazom vzniká pri  plytkokorenných drevinách, ako je smrek, breza, buk a jaseň. Mladé nezdrevnatené výhonky stromov, púčiky, listy, kvety najviac poškodzuje mráz pri drevinách orech, jaseň, agát, duglaska. Zimné odumieranie kôry vzniká pri  drevinách s hladkou kôrou,  najmä buk, jedľa a hrab. Mrazové trhliny sa môžu objaviť taktiež pri drevinách s výrazne vyvinutými stržňovými lúčmi (duby, brest, gaštan jedlý, pagaštan konsky). 

Miesto poškodenia

Mráz poškodzuje takmer všetky orgány stromov. Veľmi závažné poškodenie vzniká na kôre kmeňov a na konároch stromov. Významné poškodenie mrazom sa objavuje v mladinách a v kultúrach na mladých výhonkoch stromov, púčikoch, listoch a kvetoch.

Symptóm

V lesných kultúrach, založených v jeseni pri malej alebo žiadnej snehovej pokrývke v zime vznikajú holomrazy, čo je príčinou tzv. vymŕzania teda vyťahovania semenáčikov a sadeníc. Jav vzniká zväčšovaním objemu vlhkej zeminy mrznutím, keď sa se­menáčiky a sadenice vyzdvihujú na povrch. Neskoré mrazy poškodzujú  najmä mladé nezdrevnatené výhonky. Poškodenie sa prejavuje vädnutím a náhlym opadom listov a ihlíc. V starších lesných porastoch dochádza k praskaniu kôry, ktorá neskôr po kúskoch odpadáva. Následkom opakovaného zamŕzania sa tvoria mrazové trhliny. Za dlho trvajúcich silných zimných mrazov vzniká v kmeňoch buka typické mrazové jadro.

Ohrozené dreviny: Agát, Buk, Čerešňa, Dub, Duglaska, Gaštan, Hrab, Hruška, Jabloň, Javor, Jedľa, Magnólia, Marhuľa, Moruša, Orech, Pagaštan, Smrek

Miesto poškodenia: Kmeň, List/ihlica, Plod/Semeno

Významnosť: Veľmi významný

Kategória škodcov: Iné

Invázny druh: Nie

Zistený v EÚ: Áno

Sezónna frekvencia pozorovaní druhu

Sezónna frekvencia pozorovaní druhu


Pridaj komentár: Mráz


Mapa výskytu: Mráz

náhľad mapy pre tlač

Legenda:

1

Body verifikované expertom

3

Neverifikované body


Podobné poškodenie

Múčnatka jabloňová

Múčnatka jabloňová

Teplo, sucho a úpal

Teplo, sucho a úpal

Mníška veľkohlavá

Mníška veľkohlavá

Hrčiarka Andricus caputmedusae

Hrčiarka Andricus caputmedusae

Návrat hore