en Prihlásenie | Registrácia | Zoznam prispievateľov

« Späť na výpis

Jeleň lesný

Cervus elaphus

Popis druhu

Dosahuje váhu 150 – 200 kg. Na hlavé má mohutné parohy. Samce ich každoročne zhadzujú aby im narástli nové. Parohy sú veľké (bývajú dlhé 70 - 80 cm), rozvetvené, masívne, môžu vážiť až do 5 kg, výnimočne až do 10 kg. 

Obhryzom zver poškodzuje a konzumuje kôru, lyko a beľ stromov. Na kmeni stromu vo výške približne 1,5 - 2 metra  sú zreteľné stopy po hryzákoch v lykovej, prípadne beľovej časti. Obhryzom môže byť poškodená časť obvodu kmeňa, následkom čoho dochádza k fyziologickému oslabeniu poškodeného stromu, v mieste rany môžu strom druhotne napadnúť hubové ochorenia, zvyšuje sa disponibilita k ďalším druhotným poškodeniam, a ak strom prežije, dochádza k trvalému zníženiu kvality jeho kmeňa. Pri poškodení celého obvodu kmeňa obhryzom dochádza k prerušeniu vodivých pletív a následne k odumretiu poškodeného stromu. Na jar (apríl – jún) - období prúdenia miazgy,  poškodzuje zver kmene tiež lúpaním. Odlupuje 50 až 100 centimetrové pásy kôry na kmeňoch do výšky približne 2 m. Zostáva obnažená beľová vrstva. Vetvy nie sú poškodzované.   

Pri obhryze jeleňou zverou je šírka stôp po hryzákoch 0,5 až 0,7 cm.   

Odhryzom sú poškodzované a následne konzumované mladé letorasty drevín, prípadne zo starších ročníkov len ich koncové časti. Pri letnom odhryze sú spolu s letorastami konzumované aj listy a pri zimnom  odhryze, ktorý je škodlivejší, zver konzumuje púčiky a ihlice. Poškodzované sú bočné vetvičky, ale aj terminálna časť stromu. Pri opakovanom silnom odhryze spojenom s poškodením vrcholovej časti stromu dochádza k výraznému spomaleniu rastu prípadne až k odumretiu stromu. Odhryz je zvlášť nebezpečný pre sadenice. Opakovaným intenzívnym odhryzom sa spomaľuje rast a vznikajú kužeľovité - pyramidálne tvary stromov.

Škody spôsobujú tiež mechanickým poškodzovaním drevín pri zhadzovaní parohov. Zviera odstraňuje lyko z povrchu parožia šúchaním a otieraním o kmene stromov. Kmene sú zbavené kôry, vetvy môžu byť značne poškodené až olámané.

Symptóm

Kmene bez kôry so stopami po zuboch. Kusy kôry odtrhnuté z kmeňov, polámané konáre, chýbajúce terminálne výhonky a konáre zreteľne odhryznuté.

Ohrozené dreviny: Borovica, Hrab, Jarabina, Jaseň, Javor, Jedľa, Lipa, Smrek, Smrekovec

Miesto poškodenia: Kmeň

Významnosť: Veľmi významný

Kategória škodcov: Zver

Zistený na Slovensku: Áno

Invázny druh: Nie

Zistený v EÚ: Áno

Sezónna frekvencia pozorovaní druhu

Sezónna frekvencia pozorovaní druhu



Pridaj komentár: Jeleň lesný


Mapa výskytu: Jeleň lesný

náhľad mapy pre tlač

Legenda:

1

Body verifikované expertom

3

Neverifikované body


Podobné poškodenie

Červec smrekový

Červec smrekový

Rakovina kôry javora

Rakovina kôry javora

Fytoftóra buková

Fytoftóra buková

Diviak lesný

Diviak lesný

Návrat hore