Prihlásenie | Registrácia

« Späť na výpis

Sypavka borovíc hnedá

Mycosphaerella dearnessii

Popis druhu

„Hnedá sypavka borovíc“ je nebezpečný pôvodca ochorenia asimilačných orgánov borovíc podobne ako  Mycosphaerella pini. Patogén bol k nám zavlečený v polovici 90. rokov 20. storočia. Odlíšenie jednotlivých sypaviek je možné najmä prostredníctvom rozdielnych konídií. Konídie M. dearnessii sú zavalitejšie, jemne kosákovito zahnuté, široké 2,0 – 4,5 mikrometra.
Povrch konídie je mierne hrboľatý. Prvými príznakmi sú bledožlté až hnedé škvrny, ktoré pripomínajú ranky po cicaní hmyzom. V novembri sú infikované ihlice už hnedé a do konca decembra sa na zhnednutých ihliciach vytvárajú tehlovočervené škvrny až priečne pruhy (odtiaľ názov ochorenia „hnedá sypavka borovíc).
 K infekcii ihlíc dochádza od začiatku mája do konca septembra. Najviditeľnejšie príznaky napadnutia sú v máji a júni, kedy sa na minuloročných infikovaných ihliciach tvoria bradavičnaté útvary, pod ktorými sa vyvíjajú acervuly.
Následne sa z nich uvoľňujú konídie, ktoré cez prieduchy infikujú ďalšie ihlice. Vývojový cyklus sa znovu obnovuje až začiatkom budúceho roka. Prenos je možný prostredníctvom dažďa, hmly a vetra.

Symptóm

Medzi prvotné príznaky napadnutia patria viditeľné  svetlé až svetložlté živicou naliate škvrny na ihliciach, ktoré sa neskôr sfarbujú do tmavo hneda. Ochorenie sa prejavuje prítomnosťou hnedých priečnych škvŕn so žltým lemovaním. Infikované ihlice hnednú, usychajú a opadávajú, najmä od vrcholov výhonov.

Ohrozené dreviny: Borovica, Smrek

Miesto poškodenia: List/Ihlica

Významnosť: Veľmi významný

Kategória škodcov: Huby

Zistený na Slovensku: Áno

Invázny druh: Áno


Pridaj komentár: Sypavka borovíc hnedá


Mapa výskytu: Sypavka borovíc hnedá


Podobné poškodenie

Sypavka borovicová

Sypavka borovicová

Návrat hore