Prihlásenie | Registrácia

« Späť na výpis

Kôrovnica zelená

Sacchiphantes viridis

Popis druhu

Kôrovnica zelená je malá okrídlená voška s veľkosťou tela cca 2 mm. Larvy sú 0,5 mm veľké, tmavej farby, voľným okom dobre viditeľné ako malé čierne bodky na rašiacich ihliciach smrekovca. Počas vývoja časť populácie prezimováva na kôre, ktorá je pokrytá bielou voskovou vatou.

Škodca prezimuje ako larva na báze púčika smreka. Na jar rýchlo dospieva a kladie vajíčka. Z nich sa vyliahnu larvičky, ktoré cicaním vytvoria z púčika smreka typický, šiškovitý útvar. Tu larvičky dokončia vývoj a dospejú. V júni preletujú na smrekovec, kde na ihlice vykladú vajíčka. Larvy potom cicajú na ihliciach. Prezimujú na vetvičkách a na jar dospievajú. Z vajíčok, ktoré nakladú sa liahnu progrediens (ktoré preliezajú na ihlice) a sistens (prezimujúce na kmeni). 

Symptóm

Ihlice smrekovca sú v mieste vpichu kolienkovito zahnuté, sú svetlozelenej, žltej neskôr hrdzavohnedej farby. Skoro na jar sú mladé ihlice akoby poprášené prachom- drobné čierne larvy prisaté na ihliciach. Neskôr v lete možno na ihliciach smrekovca pozorovať zbytky exúvií dospelých samíc, ktoré tam po preletení zo smreka kládli vajíčka.

Na vetvičkách smreka tvorí nápadné hálky, ktoré prerastá vetvička.

Ohrozené dreviny: Smrek, Smrekovec

Miesto poškodenia: List/Ihlica, Vetva

Významnosť: Významný

Kategória škodcov: Hmyz

Zistený na Slovensku: Áno

Invázny druh: Nie


Pridaj komentár: Kôrovnica zelená


Mapa výskytu: Kôrovnica zelená


Podobné poškodenie

Kôrovnica jedľová

Kôrovnica jedľová

Kôrovnica duglasková

Kôrovnica duglasková

Kôrovnica smrekovcová

Kôrovnica smrekovcová

Kôrovnica kaukazská

Kôrovnica kaukazská

Návrat hore