Prihlásenie | Registrácia

« Späť na výpis

Drvinárik čierny

Xylosandrus germanus

Popis druhu

Je to malý čierny drevokazný chrobák, ktorého prirodzený areál výskytu je vo východnej Ázii, odkiaľ sa  od r.1932 rozšíril do USA, Kanady a Európy. Od r. 2010 sa vyskytuje aj na Slovensku.  Druh sa z neznámych dôvodov vyhýba šíreniu v tropických oblastiach. Má status škodcu a predpokladá sa jeho ďalšie šírenie.
Samice sú dlhé 2,0-2,3 mm a lietajú. Samce sú výrazne menšie, len 1,3-1,8 mm, bez schopnosti lietať, čo obmedzuje ich akčný rádius pri rozmnožovaní. Nohy sú hnedé.
Samičky kladú vajíčka jednotlivo vo vyhlodanej komôrke. Larvy sa živia belavým podhubím ambróziovej huby, teda drevo ďalej nepoškodzujú. Chodbičky požerku neskôr zčernajú, čo je typickým znakom prítomnosti ambróziových druhov chrobákov. Vývoj od vajíčka po imágo trvá vo vonkajších podmienkach 50 až 60 dní. Párenie imág prebieha priamo v požerku, kde sa vyliahli medzi ,,súrodencami“. Oplodnené samičky vylietajú z požerku cez ,,materský“ závrtový otvor a vyhľadávajú vhodný materiál pre vývin novej generácie, kde sa  zavŕtavajú do dreva.

Symptóm

Prítomnosť kôpiek bielych drvín, neskôr zo závrtového otvoru vychádza „zlepený valček“ drvín a trusu, po dažďoch vidíme len čierny závrtový otvor priemeru cca 1 mm. Poškodenie je len na stresovaných stromoch, pňoch alebo vyťažených sortimentoch. Požerky sa vyskytujú na strome od konárov až po najhrubšie výrezy.

Ohrozené dreviny: Buk, Dub

Miesto poškodenia: Kmeň, Vetva

Významnosť: Významný

Kategória škodcov: Hmyz

Zistený na Slovensku: Áno

Invázny druh: Áno


Pridaj komentár: Drvinárik čierny


Mapa výskytu: Drvinárik čierny


Podobné poškodenie

Drvinár hnedý

Drvinár hnedý

Drvinárik pňový

Drvinárik pňový

Drevokaz čiarkovaný

Drevokaz čiarkovaný

Drevokaz bukový

Drevokaz bukový

Návrat hore